Hediyeler

Siz bu mâcerânın ortasına yetiştiğiniz için, kitap tanıtımı adına yaptığımız maymunlukları bilmiyorsunuz. İlk numaramız, belki de Markafoni vak’ası daha yeni olduğu için, birkaç yarışma düzenlemek olmuştu. İlginçtir, sonunda abidik bir hediye verileceği için insanlar birkaç saatliğine tıklama krizleri geçiriyorlardı. Ancak, hakkını teslim etmeliyim bu numarayı ben bulmadım. Bunu çocukken okudum bir kitaptan öğrenmiştim. Zaten ben pek çok şeyi çocukken öğrendim. Daha sonra ciddiye alınacak bir zekâ gelişimim olmadı ;o)

Bu çocuk romanında Maks adlı bir çocuk sûistîmal edile edile kolay yolu seçip sûistîmal etmeyi öğrenir. Burada da kalmaz, bunu kendisine iş edinir. Bir örnekte fakir bir ailenin çocuklarının nasıl her gün aynı şeyi iştahla yediklerini görür ve öğrendiklerini zengin bir kurabiyeciye satar. Ben de bu örneği defalarca başarılı bir şekilde uyguladım. İnsanlar hiçbir seferinde beni yanıltmadılar.

Oysa, böyle bir şeye mâruz kaldığımda benim yaptığımı yapıp eğlenebilirlerdi. Bir örnek vermek gerekirse, telefonla satış yapmak isteyen birisi “indirimlerden yararlanmak için filanca kartı almam gerektiğinden” bahsederek kafamı şişirdiğinde, nefes almadan yaptığı konuşmanın ritmini bozarak araya girer ve “indirimlerden hoşlanmadığımı, bir şey alacaksam indirimsiz almayı tercih ettiğimi” söylerim. Genellikle bir sessizlik olur. Karşımdaki kişi bunu bir iş olarak kabul ettiği için bir daha şansını denemek ister. Lafını keserek “şu indirim denen illetin nereden çıktığını, zaten artık kimin zengin kimin fakir olduğunun bilinmediğini” söylerim. Bu sefer bir cevap vermesini engellemek için telefonu suratına kapatırım. Az önceki görüşmenin ne anlama geldiğini o bulsun!

Pages_20from_20Benim_20K_C3_BC_C3_A7_C3_BCk_20_C3_9C_C3_A7ka_C4_9F_C4_B1t_C3_A7_C4_B1m_20-_20tarama
“içine badem koyarsam lapayı onlara yedirebilirim”

Yarışmalardan sonra evrimciliğe oynamaya başladım. Bunun için evrimcilerin birbirlerini tanımalarını sağlayacak malzemeler ürettim. Bilgisayar ve cep telefonları için duvar kağıtları, web sayfaları için ikonlar ve cep telefonları için alternatif zil sesleri. Böylece evrimciler masonlar gibi garip el sıkış yöntemleri bulmak zorunda kalmayacak ve kendilerini diğerlerine kolayca belli edebileceklerdi.

Wallpaper_020_thumb
Heather’ın “Venüs’ün Doğuşu” kompozisyonu
Wallpaper_011_thumb
Eflatun’un o zamanki Pers kralı Darius’a yazdığı yedinci mektuptan
Wallpaper_Special_Edition_I_011_thumb
Alternatif kapak konsepti
Wallpaper_021_thumb
Heather’ın “Venüs’ün Doğuşu” alternatif konsept
Wallpaper_006_thumb
Delfi Tapınağının kapısındaki yazı